Ana Sayfa
Kurullar
Çağrılı Konuşmacılar

 

 

 

 

PDF formatında

 

 

 1. Proje ve Yapım Yönetimi Kongresi

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM)

29 Eylül – 1 Ekim 2010

 

 

Özet Kongre Programı

 

 

Ayrıntılı Kongre Programı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Özet Kongre Programı

29 Eylül 2010 (Çarşamba)

 

Zaman

A Salonu

C Salonu

D Salonu

09:45-10:00

Düzenleme Kurulu Adına Yapılacak Açılış Konuşması

10:00-11:00

Çağrılı Konuşmacı:

Prof. Dr. David Arditi

Illinois Institute of Technology, ABD

11:00-11:20

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

11:20-12:40

Oturum A1

Proje Yönetimi -I

Oturum C1

Finansal Konular-I

Oturum D1

Eğitim-I

12:40-14:00

Öğle Yemeği (KKM - Kümbet)

14:00-15:20

Oturum A2  

Proje Yönetimi -II

Oturum C2

Sürdürülebilirlik-I

Oturum D2

Bilgi Teknolojileri-I

 

15:20-15:40

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

15:40-17:20

Oturum A3

Şirket Yönetimi-I

Oturum C3

Hukuksal Konular-I

Oturum D3

Proje Yönetimi -III

18:00-19:30

Hoş Geldiniz KokteyliODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi

 

30 Eylül 2010 (Perşembe)

 

Zaman

A Salonu

C Salonu

D Salonu

09:30-10:30

Çağrılı Konuşmacı:

Prof. Dr. Sevil Sarıyıldız

Delft University of Technology, Hollanda

10:30-11:00

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

11:00-12:40

Oturum A4

Bilgi Teknolojileri-II

Oturum C4

Sektör Araştırmaları-I

Oturum D4

Proje Yönetimi-IV

12:40-14:00

Öğle Yemeği (KKM - Kümbet)

14:00-15:20

Oturum A5

Sürdürülebilirlik-II

Oturum C5

Eğitim-II

Oturum D5

Proje Yönetimi -V

15:20-15:40

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

15:40-17:20

Oturum A6

Proje Yönetimi -VI

Oturum C6

Hukuksal Konular-II

Oturum D6

Yapım Yöntemleri-I

19:30-23:00

Gala Gecesi Yemeği - Dafne Restaurant

 

1 Ekim 2010 (Cuma)

 

Zaman

A Salonu

C Salonu

D Salonu

09:30-10:30

Çağrılı Konuşmacı:

Erdal Eren

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı, Türkiye

10:30-11:00

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

11:00-12:40

Çalıştay

 

 

12:40-14:00

Öğle Yemeği (KKM - Kümbet)

14:00-15:20

Oturum A7

Proje Yönetimi -VII

Oturum C7

Hukuksal Konular-III

Oturum D7

Finansal Konular-II

15:20-15:40

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

15:40-17:20

Oturum A8

Şirket Yönetimi-II

Oturum C8

Bilgi Teknolojileri-III

Oturum D8

Sektör Araştırmaları-II

 

 

 

 


 

Ayrıntılı Kongre Programı

29 Eylül 2010 (Çarşamba)

09:45-10:00

Düzenleme Kurulu Adına Yapılacak Açılış Konuşması

10:00-11:00

Çağrılı Konuşmacı: Prof. Dr. David Arditi

 

   “Yapım Mühendisliği ve Yönetimi, Nereden Geldik Nereye Gidiyoruz”

 

Oturum Başkanı: H. Murat Günaydın

11:00-11:20

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

11:20-12:40

Bildiri Sunumları (Paralel Oturum 1)

 

Oturum A1: Proje Yönetimi-I (KKM - A Salonu)

Oturum Başkanı: Esin Ergen

Bildiri No

151

11:20-11:40

Uluslararası İnşaat Projelerinde Risk Priminin Çoklu Regresyon Yöntemi ile Belirlenmesi

Gül Polat,  Atilla Damcı, Mert Düzcan

152

11:40-12:00

Proje Organizasyonlarında Politik Taktikler

Evren Ülkeryıldız, H. Murat Günaydın, Serdar Kale

181

12:00-12:20

Yapı Sektöründe Örgütsel Öğrenme Teorilerinin Evrimsel Süreci

Gözde Başak Öztürk-Barlak, David Arditi, H. Murat Günaydın, İbrahim Yitmen

133

12:20-12:40

İnşaat Proje Yönetiminde ,“İş Programı” Hangi Detayda Olmalı?

Ahmet Avinal

 

Oturum C1: Finansal Konular-I (KKM - C Salonu)

Oturum Başkanı: Murat Kuruoğlu

Bildiri No

110

11:20-11:40

Finansal Açıdan Güçlü Olmayan Şirketlerle Yapılan Ortaklıklardaki Riskler

E. Lütfi Özcan

142

11:40-12:00

İnşaat Projelerinde Gerçekleşen Maliyetlerin Elde Edilmesi ve Değerlendirilmesine Yönelik Bir Sistem Önerisi

Mehmet Bozkurt, Uğur Müngen

170

12:00-12:20

Türkiye’de Büyük Bir Otoyol İnşaatı Projesinde Oluşmuş Bir Taşkın Olayının Ekonomik Etkilerinin İncelenmesi

Rıfat Akbıyıklı, S.Ümit Dikmen, Pelin Alpkökin

143

12:20-12:40

Aktivite Bazlı Maliyet Yönteminin İnşaat Projelerindeki Genel Maliyetlerin Belirlenmesinde ve Dağıtımında Kullanılması

Mehmet Bozkurt, Uğur Müngen

 

Oturum D1: Eğitim-I (KKM - D Salonu)

Oturum Başkanı: Almula Köksal

Bildiri No

105

11:20-11:40

Türk İnşaat Sektöründe FIDIC Kullanımı ve Eğitimi

Dostcan Sevim, Pelin Alpkökin, Ahmet Ertürk, Çağan Akansu

112

11:40-12:00

İnşaat Mühendisliği Öğrencilerinin Motivasyonlarını Etkileyen Faktörlerin Değerlendirmesi Üzerine Örnek Bir Çalışma

Gülgün Mıstıkoğlu

115

12:00-12:20

İnşaat Sektöründeki Firmaların Proje ve Yapım Yöneticilerinden Beklentileri

Sema Ergönül, Selin Gündeş, Nur Atakul, Eda Selçuk

160

12:20-12:40

Uluslararası İnşaat Projelerinde Kültürlerarası Eğitim

Serkan Kıvrak, Gökhan Arslan, Mustafa Tuncan

 

12:40-14:00

Öğle Yemeği (KKM - Kümbet)

14:00-15:20

Bildiri Sunumları (Paralel Oturum 2)

 

Oturum A2: Proje Yönetimi-II (KKM - A Salonu)

Oturum Başkanı: Uğur Müngen

Bildiri No

101

14:00-14:20

İnşaat Sektöründeki Temel Alt Yüklenicilik Uygulamalarının İncelenmesi

Serdar Ulubeyli, Aynur Kazaz

145

14:20-14:40

Yurtdışı İnşaat Projelerinde Risk Yönetimi

Barış Nazlım

156

14:40-15:00

Çok Aracılı Maliyet Tahmin ve Risk Paylaşım Sistemi

İrem Dikmen, M. Talat Birgönül, Matineh Eybpoosh, Gülşah Fidan, Kıvanç Karakaş

213

15:00-15:20

Denizin Altında Bir Demiryolu: Marmaray Projesi

Hüseyin Belkaya, Ahmet Arslan, Haluk Özmen

  

Oturum C2: Sürdürülebilirlik-I (KKM - C Salonu)

Oturum Başkanı: Sinem Korkmaz

Bildiri No

210

14:00-14:20

ESER Yeşil Binası

Can Adiloğlu, Ayşe Gülbeden, Gökhan Toprak, Osman Nadir Ünal, Semih Öncül, Ayhan Kibar, Ramis Taştekin, İhsan Kaş, Mehmet Dönmez, Handan Gündoğan

135

14:20-14:40

Yüksek Performanslı (Yeşil) Binalarda Bütünleşik Tasarım Sistemi

Burcu Yılmaz, David Arditi,  Sinem Korkmaz

184

14:40-15:00

Asfalt Üretim Tesislerinde Çevre Yönetim Sistemi Uygulamaları ve İSFALT Örneği

İbrahim Sönmez, Aybike Öngel

217

15:00-15:20

Yeşil Bina

Özgür Özcan, Alper Temizbaş

 

Oturum D2: Bilgi Teknolojileri-I (KKM - D Salonu)

Oturum Başkanı: Sema Ergönül

Bildiri No

153

14:00-14:20

Yapı Projelerinin Yönetmeliklere Uygunluk Denetimi için Kural Tabanlı Sistemler

Sibel Macit, Mustafa Emre İlal, Hüsnü Murat Günaydın

187

14:20-14:40

İnşaat Sektörü’nde Bina Enformasyonu Modellemesi Kavramına Genel Bir Bakış

Hakan Yaman, Bahriye İlhan

195

14:40-15:00

Kurumsal Alt Yapının İnşaat Firmalarının Performansına Etkisi: Bir Yapısal Eşitlik Modeli

A. Erkan Karaman, Serdar Kale 

221

15:00-15:20

Proje ve Yapım Yönetimi için BIM Teknolojisi ile Desteklenmiş Bulut Bilgi İşlem Çözümleri

Kerem Ercoşkun

 

15:20-15:40

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

15:40-17:20

Bildiri Sunumları (Paralel Oturum 3)

Oturum A3: Şirket Yönetimi-I (KKM - A Salonu)

Oturum Başkanı: Gül Polat

Bildiri No

104

15:40-16:00

Uluslararası Bir İnşaat Şirketinde Yönetim Bilgi Sistemi Bazlı Performans Yönetimi Uygulamasının Etkileri

Burcin Kaplanoglu, David Arditi

149

16:00-16:20

Modern Sezgisel Yöntemlerle Zaman Maliyet Ödünleşim Probleminin Çözümü

Önder Halis Bettemir, Rıfat Sönmez

139

16:20-16:40

Yapım Firmalarında Entelektüel Sermaye Tanımlayıcı Faktörleri

Tuğçe Şimşekalp Ercan, Almula Köksal

222

16:40-17:00

Yapım İnovasyonlarının Uygulanmasında “FAST - İşlevsel Analiz Sistem Tekniği”nin Bir Tasarım Aracı Olarak Değerlendirilmesi

Jülide Bozoğlu Demirdöven

173

17:00-17:20

Yüklenici İnşaat KOBİ'lerinde Girişimci Özellikleri ve Risk Yönetimi Uygulamaları

Yasemin Göç, Emrah Acar

 

Oturum C3: Hukuksal Konular-I (KKM - C Salonu)

Oturum Başkanı: Rıfat Akbıyıklı

Bildiri No

109

15:40-16:00

Adi Ortaklıklar, İş Ortaklıkları ve Konsorsiyumlar

E. Lütfi Özcan

120

16:00-16:20

Farklı Ülkelerde Yürürlükteki İş Güvenliği Mevzuatı ve Uygulamalarının Karşılaştırılması

Gürkan Emre Gürcanlı, Mert Uzun

167

16:20-16:40

İnşaat Sektöründe Kullanılan KİK, AIA ve FIDIC Standart Sözleşme Dokümanlarının Karşılaştırılması

Elçin Taş, Pınar Irlayıcı Çakmak

175

16:40-17:00

Kamu İnşaat Sektöründe Yaklaşık Maliyet Hesabı Şartnamesi Oluşturulmasına Yönelik Bir Çalışma

Duygu Tokalakoğlu, Elçin Taş

183

17:00-17:20

Yapı Ruhsatı Alım Sürecinin İyileştirilmesi Amacıyla Yurtdışındaki Çözüm Arayışlarının İncelenmesi

Aysu Demirciefe, Sevgi Zeynep Doğan, Hüsnü Murat Günaydın

 

 

Oturum D3: Proje Yönetimi-III (KKM - D Salonu)

Oturum Başkanı: Gökhan Arslan

Bildiri No

108

 

15:40-16:00

Kaynak Dengeleme Probleminin Dal ve Sınır Yöntemiyle Çözülmesi

Mustafa Çağdaş Mutlu, Rıfat Sönmez

 

132

 

16:00-16:20

İnşaat Proje Yönetiminde “Ölçme ve Değerlendirme” Detay Seviyesinin Belirlenmesi

Ahmet Avinal

138

16:20-16:40

Proje Aşamasında İş Sağlığı ve Güvenliği

Gülin Birlik

 

208

 

16:40-17:00

Tasarımda Proje Yönetimi: Bütçe ve Kapsam

Aynur Kazaz, Kıvanç Öncü

 

219

 

17:00-17:20

Yalın Proje Teslim Sistemi; İnşaat Yönetimine Getirdiği Yenilikler ve Uygulanılabilirliği

Bayram Er, Aynur Kazaz

 

224

 

17:20-17:40

İnşaat Firmaları için Web Tabanlı Risk Bilgisi Toplama Platformu: Kavramsal Çerçeve

Cenk Budayan

 

18:00-19:30

Hoş Geldiniz Kokteyli (KKM)

 


30 Eylül 2010 (Perşembe)

09:30-10:30

Çağrılı Konuşmacı: Prof. Dr. Sevil Sarıyıldız

 

“Yapı Sektöründe Bilişim Teknolojisi, (ICKT- Enformasyon, Bilişim ve Bilgi Teknolojisi) Bütünleşik Tasarım Ortamı ve Sürdürülebilirlik”

 

Oturum Başkanı: Alaattin Kanoğlu

10:30-11:00

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

11:00-12:40

Bildiri Sunumları (Paralel Oturum 4)

 

Oturum A4: Bilgi Teknolojileri-II (KKM - A Salonu)

Oturum Başkanı: Serdar Kale

Bildiri No

176

 

11:00-11:20

Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım ve Çizim Standartları Üzerine Bir Araştrma

Hande Onursal, Hakan Yaman

137

11:20-11:40

Başarım Tabanlı Yapım: Anahtar Kavramlar, Olanaklar, Bariyerler ve Bir Model

Serkan Arslan, Alaattin Kanoğlu

 

164

 

11:40-12:00

İnşaat Sektöründe 4D-CAD Uygulamalarının Değerlendirilmesi ve Örnek bir Olay Çalışması

Fidan Erdoğan, Murat Kuruoğlu

 

198

 

12:00-12:20

KKTC’de Müteahhit Firmalarının Analizi ve İnşaat Sektöründe Enformasyon İletişim Teknolojilerinin Kullanımı

Tolga Çelik, Tahir Çelik

 

220

 

12:20-12:40

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlıkta Bilgi Yönetimi / Bilgi Teknolojileri Konulu Tez Çalışmaları

Ümit Işıkdağ

 

Oturum C4: Sektör Araştırmaları-I (KKM - C Salonu)

Oturum Başkanı: Emin Öcal

Bildiri No

165

 

11:00-11:20

İnşaat Sektöründeki Ortaklıkların Kritik Başarı Faktörlerinin Mimari Tasarım Sürecindeki Ortaklıkların Kritik Başarı Faktörleri ile Karşılaştırılması

Pınar Kılıç, Sevgi Zeynep Doğan, Hüsnü Murat Günaydın

 

122

 

11:20-11:40

Türk İnşaat Sektöründe İnşaat Mühendisleri ve Mimarların Motivasyonunu Etkileyen Faktörler

Furkan Bilgi, Savaş Bayram, Emel Laptalı Oral

150

11:40-12:00

Avrupa Birliği Genişleme Süreci ve Avrupa İnşaat Sektöründe İstihdam

Gül Polat, David Arditi, Kallinikos Kechagias

 

169

 

12:00-12:20

Son Dönemde Yaşanan Ekonomik Krizlerin Türk İnşaat Sektörüne Etkilerinin Değerlendirilmesi

Seçil Karaca, Esin Ergen

162

12:20-12:40

İnşaat Sektöründe Mesleki Tatmin

Serkan Kıvrak, Gökhan Arslan

 

Oturum D4: Proje Yönetimi-IV (KKM - D Salonu)

Oturum Başkanı: Tanju Gültekin

Bildiri No

123

 

11:00-11:20

İnşaat Şirketlerinde Üst Düzey Yönetime Yönelik Raporlama Nasıl Olmalıdır?

Mesut Huriel

141

11:20-11:40

Nehir Tipi Hidroelektrik Santral Yatırımlarında Karşılaşılan Risklerin Belirlenmesi

Mehmet Çaylıdemirci, Esin Ergen

168

11:40-12:00

İnşaat Şirketlerinde Risk Yönetimi Süreçlerinin Olgunluğunun Değerlendirilmesi

Begüm Öngel, Ali Murat Tanyer, İrem Dikmen

 

178

 

12:00-12:20

Mimarlık Ofislerinde Proje Yönetim Fonksiyonları Olgunluk Seviyeleri Ölçüm Modeli

Arda Beset,  H. Murat Günaydın

 

179

 

12:20-12:40

İnşaat Projelerinde “Master Plan” Çalışmalarının Önemi, Kritik Başarı Faktörleri ve Hazırlık Güçlükleri

Ömer Bisen, Ümit Dikmen

 

12:40-14:00

Öğle Yemeği (KKM - Kümbet)

14:00-15:20

Bildiri Sunumları (Paralel Oturum 5)

 

Oturum A5: Sürdürülebilirlik-II (KKM - A Salonu)

Oturum Başkanı: Elçin Taş

Bildiri No

136

 

14:00-14:20

Yeşil Bina Projeleri Tasarım ve Yapım Sözleşmeleri: Türkiye Amerika Birleşik Devletleri Karşılaştırması

Burcu Yılmaz, Sinem Korkmaz, David Arditi

 

 

211

 

 

14:20-14:40

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünde Yeşil Havaalanı (Green Airport) Projesi ve Çevre Yönetim Sistemi Oluşturulması Çalışmaları; Esenboğa Havalimanı Örneği

Nurhan Oto, Fatma Baykoca, Seval Özer, Gonca Çalışkan, Tuğba Demircan, Erkan Çakı ,İhsan Akdoğan, Murat Kütükoğlu, Hakan Çöl,  Ahmet Hakan Sağlam, Caner Gazi Göncü, O. Birdal, A. Gürarslan

 

214

 

14:40-15:00

Havaalanlarının Çevresel Etkileri, Çevre Dostu Havaalanı Planlama, Uygulama ve İşletme Esasları: Esenboğa Havalimanı Örneği

Nurhan Oto

 

117

 

15:00-15:20

Türkiye’deki İnşaat Firmalarının Sürdürülebilirliğe Yaklaşımları ve Farkındalıkları

Begüm Sertyeşilışık, Uğur Deniz, Osman Kılınç

 

 

Oturum C5: Eğitim-II (KKM - C Salonu)

Oturum Başkanı: Emel Oral

Bildiri No

103

 

14:00-14:20

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Öğrencilerinin Kültürel Değerleri

Gözde Tantekin Çelik, Abdülkadir Korkmaz, Emel Laptalı Oral

 

134

 

14:20-14:40

İnşaat Sektöründe Ulusal Ölçekli Firma Yöneticileri Temelinde Eğitim-Başarı / Başarısızlık İlişkisinin İncelenmesi

Levent Mazılıgüney, Gökhan Arslan

 

147

 

14:40-15:00

İnşaat Mühendisliği Eğitiminde Etiğin Yeri

Selim Baradan, Sonay Ş. Perçin, Özge Akboğa

 

199

 

15:00-15:20

Yapım Yöneticilerinin Çoklu Zeka Profillerinin Belirlenmesi

Ela Öney Yazıcı, Emrah Acar

 

Oturum D5: Proje Yönetimi-V (KKM - D Salonu)

Oturum Başkanı: Haluk Çeçen

Bildiri No

114

 

14:00-14:20

Mimarlık Pratiğinde Kullanım Süreci Değerlendirmesi: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Hakkında Bir Saha Çalışması

Ali Murat Tanyer, Tuğba Pembegül

 

191

 

14:20-14:40

Toplu Konut Üretiminde Müşteri İhtiyaç ve Beklentilerinin Analizi İçin Analitik Hiyerarşi Süreci ve OWA Kümeleme Tekniğinin Kullanılması

Yeliz Olcay

 

200

 

14:40-15:00

Tekrar Arzetmeyen Aktivitelerden Oluşan Bina İnşaat Projelerinde Mahal Tabanlı İş Programlaması (MTİP) ve Kritik Yol Metotları (KYM) Karşılaştırması

Can Ersen Fırat, David Arditi, Olli Seppänen, Kalle Kahkönen, Juhani Kiiras

 

206

 

15:00-15:20

İnşaat Tedarik Zinciri Yönetiminde Bir Bütünleşik Performans Ölçümü Modeli

Fahriye Uysal, Aynur Kazaz

 

15:20-15:40

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

15:40-17:20

Bildiri Sunumları (Paralel Oturum 6)

 

Oturum A6: Proje Yönetimi -VI (KKM - A Salonu)

Oturum Başkanı: Ali Murat Tanyer

Bildiri No

116

 

15:40-16:00

Matris Organizasyon Yapısının Norveç’te Prefabrike Eleman Üretimi Yapan Bir İnşaat Şirketine Uygulaması

Rıfat Akbıyıklı

 

125

 

16:00-16:20

Türk İnşaat Firmalarının Kriz Dönemlerinde Uygulayacakları Bütünleşik Yönetim Anlayışı

Ercan Erdiş, M. Emin Öcal, Emel Laptalı Oral, Gülgün Mıstıkoğlu, Mustafa Demirci

 

159

 

16:20-16:40

Binalarda Çeşitli Tehlikelerin Yarattığı Acil Durum Yönetimi Kapsamında Acil Durum Müdahale Ekiplerinin İhtiyaç Duyduğu Bilgiler

Semiha Ergan, Nuray Gökdemir

 

163

 

16:40-17:00

Şehir içi Şantiyeciliği (ŞEŞ) için Koordinasyon ve Çevre Güvenliği Sisteminin Oluşturulması

Haluk Çeçen, Begüm Sertyeşilışık, Şenay Atabay

 

154

 

17:00-17:20

Tavlama Benzetimi Yaklaşımı ile Üniversite Yerleşkelerinin Planlanması

M. Emre İlal, Evren Ülkeryıldız, Serkan Palabıyık, Serdar Kale

 

209

 

17:20-17:40

Tasarımda Kalite Sistemleri: Genel Esaslar

Aynur Kazaz, Kıvanç Öncü

 

Oturum C6: Hukuksal Konular-II (KKM - C Salonu)

Oturum Başkanı: Hakan Yaman

Bildiri No

119

 

15:40-16:00

Türk İnşaat Sektöründe FIDIC Tipi Sözleşme Uygulamalarının Risk Değerlendirmesi

Murat Alp Arslan, Ahmet Şerif Yılmaz, Emre Gürcanlı, Pelin Alpkökin

 

127

 

16:00-16:20

Türk Yüklenicilerinin Yer Aldığı FIDIC Sözleşmesi Esasına Dayanan Uluslararası Projeler Üzerine Bir Araştırma

Pelin Alpkökin, Dostcan Sevim, Ahmet Şerif Yılmaz, Murat Alp Arslan, Gürkan Emre Gürcanlı

 

131

 

16:20-16:40

İnşaat Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından 4857 Sayılı İş ve 4708 Sayılı Yapı Denetim Yasalarının Bütünleşik İncelenmesi

Rıfat Akbıyıklı, S. Ümit Dikmen

 

182

 

16:40-17:00

Türkiye ve İran’ın Yapı İşletmesi Kurallarının Karşılaştırılması

Mir Haydar Haşemi

207

 

 

17:00-17:20

Tasarım Kararı Destek Sistemi Olarak Analitik Hiyerarşi Sürecinin (AHS) Mimari Tasarım Sürecinde Kullanım Olanaklarının İrdelenmesi

Timuçin Harputlugil, A. Tanju Gültekin

 

Oturum D6: Yapım Yöntemleri-I (KKM - D Salonu)

Oturum Başkanı: Rıfat Sönmez

Bildiri No

 102

 

15:40-16:00

İş Makineleri Otomasyonunun Yapım Yönetimi Bakış Açısı ile İrdelenmesi

Önder Halis Bettemir

 

128

 

16:00-16:20

Boru Sürme Yöntemiyle Suudi Arabistan’da 3000mm Çaplı Kanalizasyon Tüneli İnşaatı

Ferit Öncel Mocan

 

130

 

16:20-16:40

İnşaat Projelerinde Makine Verimliliği ve Yenileme Analizi İncelemesi

Rıfat Akbıyıklı, Selim Koç

 

172

 

16:40-17:00

Alüminyum Giydirme Cephe Bina Alt Sistemlerinin Uygulama Süreci Yönetimi - Ankara Arena Spor Kompleksi Örneklemesi

Sevinç Çetin, Tanju Gültekin

 

205

 

17:00-17:20

Yapım Teknolojileri; Bilgisayar Destekli İnşaat Yazılımlarının Seçimi Örneği

Fahriye Uysal, Aynur Kazaz

 

19:30-23:00

Gala Gecesi Yemeği - Dafne Restaurant

 

 


01 Ekim 2010 (Cuma)

09:30-10:30

Çağrılı Konuşmacı: Erdal Eren

 

“Yurtiçi ve Yurtdışı Boyutlarıyla İnşaat Taahhüt Sektörü ve Sektörün Bilim ve Araştırma Kuruluşları ile İşbirliğinin Önemi”

 

Oturum Başkanı: İrem Dikmen Toker

10:30-11:00

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

11:00-12:40

“Üniversite-Sanayi İşbirliği” Çalıştayı (Moderatör: İrem Dikmen Toker)

12:40-14:00

Öğle Yemeği (KKM - Kümbet)

14:00-15:20

Bildiri Sunumları (Paralel Oturum 7)

 

Oturum A7: Proje Yönetimi-VII (KKM - A Salonu)

Oturum Başkanı: Tahir Çelik

Bildiri No

144

 

14:00-14:20

Vaka Çalışması – 218 m. Yüksekliğinde Bir Kemer Barajı İnşa Etmenin Zorlukları ve Çözüm Yolları

Özgür Çağlan Kuyumcu, Hakan Kazanç

 

157

 

14:20-14:40

İnşaat Sektöründe İnovasyon Değer Zincirinin Proje Seviyesinde İncelenmesi

Beliz Özorhon, Carl Abbott, Ghassan Aouad

 

190

 

14:40-15:00

İnşaat Sektöründe Uluslararası Stratejik Ortaklık Oluşum Süreci ve Ortak Seçim Kriterleri: Kuzey Kıbrıs Perspektifi

İbrahim Yitmen, Khaled Marar, İlknur Akıner

 

201

 

15:00-15:20

İnşaat Sektöründe Kalite Fonksiyon Göçerim (KFG; QFD- Quality Function Deployment) Tekniğinin Uygulanması

Aynur Kazaz, Betül Soyçopur

 

Oturum C7: Hukuksal Konular-III (KKM - C Salonu)

Oturum Başkanı: Ümit Dikmen

Bildiri No

124

 

14:00-14:20

İnşaat Projelerinde FIDIC Tipi Sözleşmelerde Karşılaşılan Uyuşmazlıklar ve Çözüm Yolları

Pelin Alpkökin, Gürkan Emre Gürcanlı, Çağan Akansu, Ahmet Ertürk

 

166

 

14:20-14:40

Yapı Kullanma İzin Belgesi Alımındaki Gecikme Sürelerinin Tahmini İçin Yapay Sinir Ağlarının Kullanılması

Setenay Kontbay, Sevgi Zeynep Doğan, Hüsnü Murat Günaydın

 

177

 

14:40-15:00

Kamu Özel Sektör Ortaklıkları (KÖO) (Public Private Partnerships – PPP) ve Özel Sektör Finansman Girişimi (ÖSFG) (Private Finance Initiative – PFI): Alternatif Bütçe Dışı Altyapı Finansman Modelleri – Hukuki ve Genel Bir Bakış

Rıfat Akbıyıklı, Ahmet Keşli, Hamdi Boyacı

 

218

 

15:00-15:20

İnşaat Sözleşmeleri ve Anlaşmazlıkların Çözümü

Hikmet Tuğlu

 

Oturum D7: Finansal Konular-II (KKM - D Salonu)

Oturum Başkanı: Emrah Acar

Bildiri No

129

 

14:00-14:20

Otoyol Projelerinde Yap İşlet Devret Modeli: Gebze İzmir Otoyol Projesi

Aymir Gamze Kaya, Sema Ergönül

 

111

 

14:20-14:40

Türkiye’de Tasarım Öncesi ve Ön Tasarım Evrelerinde İnşaat Maliyeti Tahmininde Kullanılan Veri Tabanlarının İncelenmesi

Deniz Ayşe Yazıcıoğlu

 

189

 

14:40-15:00

Bütünleştirilmiş Süre – Maliyet Etki Ağı ile Aktivite Bazlı Bir Risk Değerlendirme Modeli

İrem Dikmen, M. Talat Birgönül, Ahmet Hamdi Özer

 

193

 

15:00-15:20

İstanbul'daki Orta-Büyük Ölçekli Bina Şantiyelerinde Mali Yönetim Süreçlerinin Değerlendirilmesi ve Mali Raporların İyileştirilmesi

Hakan Muratoğlu, Eren Ulusoy, Feyzi Haznedaroğlu

 

15:20-15:40

Kahve Molası (KKM - Küçük Fuaye)

15:40-17:20

Bildiri Sunumları (Paralel Oturum 8)

 

Oturum A8: Şirket Yönetimi-II (KKM - A Salonu)

Oturum Başkanı: Beliz Özorhon

Bildiri No

174

 

15:40-16:00

Yüklenici İnşaat Firmaları Tarafından Başvurulan Çatışma Çözüm Yaklaşımları ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları

Gökçe Deniz Gül, Emrah Acar

 

107

 

16:00-16:20

İnşaat İşletmeleri Açısından İş Analizi Disiplininin Sistemsel İncelenmesi

Ercan Erdiş, Tuğrul Özel

 

192

 

16:20-16:40

Yapım Sektörü’nde Performans Ölçümü için Kavramsal Bir Model

Zeynep Işık, David Arditi, M.Talat Birgönül, İrem Dikmen

 

215

 

16:40-17:00

Türk İnşaat Sektöründeki Yüklenici Firmaların Örgütsel Kültürü: Farklı Roller Açısından Karşılaştırmalı Bir Çalışma

İlknur Akıner, İbrahim Yitmen

 

216

 

17:00-17:20

İnşaat Sektöründeki Bay ve Bayan Yöneticilerin Yöneticilik Yeterlilikleri

David Arditi, Gülşah Balcı

 

Oturum C8: Bilgi Teknolojileri-III (KKM - C Salonu)

Oturum Başkanı: Mustafa Emre İlal

Bildiri No

161

 

15:40-16:00

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Yapım Yönetimi Dalında Uygulama Alanları

Önder Halis Bettemir

 

121

 

16:00-16:20

Mimarlık Meslek Pratiğinde Bilgi Yönetiminin İncelenmesi

Cihan Kayaçetin, Ali Murat Tanyer

 

225

 

16:20-16:40

Ekserji Tabanlı Yeşil Bina Optimum Tasarım Yönteminin Eser Yönetim Binasında Uygulanması

B. Kılkış, Ş. Kılkış

 

223

 

16:40-17:00

Mimarlıkta Yapı Bilgi Modelleme Teknolojileri Kullanımının Yapıma Katkıda Bulunan Özelliklerinin İncelenmesi

Olcay Çetiner

 

204

 

17:00-17:20

Uluslararası İnşaat Projeleri için Bütünleşik Bir Risk Yönetim Modeli ve Yazılımı

İrem Dikmen, M.Talat Birgönül, Arif Erdem Arıkan

 

Oturum D8: Sektör Araştırmaları-II (KKM - D Salonu)

Oturum Başkanı: Aynur Kazaz

Bildiri No

 186

 

15:40-16:00

Yüklenici Firma Perspektifinden İnşaat Sektöründe Rekabet: Müşterilerin Rolü

Ela Öney Yazıcı

 

146

 

16:00-16:20

Gayrimenkul Sektöründe Pazarlama Yönetimi ve Yöntemleri

Özge Akboğa, Selim Baradan, Sonay Ş. Perçin

 

148

 

16:20-16:40

Konut Üretim Firmalarının Perspektifinden İstanbul’da Konut Alıcılarının Tercih Kriterlerinin Değerlendirilmesi

Aslı Pelin Gürgün, Rüveyda Kömürlü

 

155

 

16:40-17:00

Alt Yapı Yatırımlarının Ekonomik Krizde Kurtarıcı Rolü: Amerika Birleşik Devletleri Örneği

Mehmet Yalçınkaya, David Arditi

 

140

 

17:00-17:20

Şantiyede “Kadın” Çalışanların Çalışma Koşuları

Sonay Şehriban Perçin, Özge Akboğa